Çamlı Hemşin Karakovan balı 520 TL'den satıldı

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde üretilen organik kara kovan balı, Çamlıhemşin Tarımsal Kalkınma Kooperatifince "Organik Çamlıhemşin Balı" adıyla kilosu 520 liradan satışa sunuldu. 

19-01-2014
553 times

Balın 7 Püf Noktası

Bal neden besleyicidir? Neden enerji verir?

Bal, vitaminler, enzimler, mineraller, aminoasitler ve vücut için gerekli yaşamsal değerde diğer pek çok elementi içerir. Bu balı, şekerli ürünlerden ayıran en belirgin özelliktir.

14-01-2014
494 times

Arılar Balı Nasıl Üretiyor?

Bitkilerden topladıkları nektar ve salgılardan bal yapan arıların 20 milyon yıldır bal ürettiği bilinmektedir.

Bal arılarından oluşan bir kolonide bir ana arı, on binlerce işçi arı ve yüzlerce erkek arı bulunur. Bunlar bir kovan içerisinde birlikte yaşarlar. Bal arısı kolonisi tüm faaliyetlerini, kovan içerisinde, kendi vücudundan salgıladığı balmumu ile oluşturduğu peteklerde yürütür.

14-01-2014
510 times

Karakovan nedir?

Karakovan balı, içi oyulmuş, iki tarafı da bir tapayla kapatılmış bir kütüğün içine arıyı oturtmakla yapılan ilkel ama en doğal arıcılık türüdür, Karadeniz bölgesinde yaygın olarak yapılan karakovan arıcılığı zorluğundan dolayı günümüzde azalma eğilimindedir.

14-01-2014
553 times

Karakovan Balı nedir ve Nereden Almalı?

Kara kovan Balı, tamamen doğal, insan müdahalesi olmadan, arılara herhangi bir besleme yapılmadan ve kovanlara yapay mum konmadan üretilen %100 saf baldır. Doğu Karadeniz bölgemizde, özellik Artvin Kaçkar dağları eteklerinde oyulmuş ıhlamur ağacı kütükleri içerisinde üretimi gerçekleştirilmektedir.

14-01-2014
452 times

Karakovan Balının özellikleri nelerdir?

Bal, atmosferden nem çekme özelliğine sahiptir. Şöyle ki; bileşiminde %17,4 oranında su bulunan bal, nispi nem oranı %58 olan bir ortamda dengededir. Bal, çevre neminin %58’in üzerine çıktığı durumda su emer ve altındaki oranlarda su kaybeder.

14-01-2014
465 times

Karakovan Balı Nasıl Tüketilmeli?

Doğal Kaçkar karakovan balı son derece değerli, çok kaliteli ve besin değeri yüksek bir baldır.

14-01-2014
463 times

Karakovan Balının Faydaları nelerdir?

Adele ağrıları, titremesi, uyuşmasının giderilmesinde,
Ağrı ve sancıların giderilmesinde,
Ağız yaralarının iyileştirilmesinde,

14-01-2014
521 times

Like us on Facebook

GüneşbalKaçkar Dağları’nda insanların değil, kraliçe arının kontrolünde yapılan yüzde yüz doğal baımızın lezzeti anlatılmaz, tatmanız lazım. Balımızın görüntüsü, rengi, kokusu ve ağızda bıraktığı tat her bakımdan farklı. Dünyanın en zengin çiçek çeşitlerinin bulunduğu Kaçkar eteklerinde üretilen ve dünyanın en şifalı organikbal ı olarak bilinen bu yörenin balı, doğrusu nitelendirmeleri fazlasıyla hak ediyor.